8 Ağustos 2015 Cumartesi

Yuzen Tarlalar

Dünya nüfusunun hızlı artışı, son yıllarda gıda güvenliğinin çok daha fazla ciddi bir sorun olmasına neden oldu. Bu da gıda üreticilerinin toprağa bağlı geleneksel tarım modelinden öte bir şey yapmalarını mecbur kılıyor. Şehirdeki evlerin çatılarının bitki yetiştirmek için kullanıldığını gördüğümüz kentsel tarım aktiviteleri bir yana dursun, şimdi kıyı kesimlerin yerel çiftliklere dönüştürmesine yardımcı olabilecek bir cihaz söz konusu: SEALEAF.

İngiltere merkezli projede görev alan drees Rasouli, Roshan Sirohia, Jason Cheah ve Sebastiaan Wolzak, dünyanın on milyondan fazla nüfusu olan mega kentlerinden on sekizinin kıyı şehri olduğunu belirlemiş. Bu bölgelerdeki ekilebilir arazi eksikliği nedeniyle, Singapur gibi şehirler gıda ürünlerinin yüzde doksanından fazlasını dünyanın çeşitli yerlerinden ithal ediyor.

SEALEAF projesi, bu kıyı bölgelerinde karasal araziden daha ucuz ve daha bol olan su kaynaklarını kullanarak bu sorunun üstesinden gelmeyi amaçlıyor. Projenin topraksız ünitelerinin işleyişinin şu anda karada kullanılan birimlerden farkı, güçlerini güneşten almaları. Karada olduğu gibi içindeki bitkileri sulamak için doğal yağmur suyu kullanıyorlar. Cihazlar nakliye hatlarının dışındaki alanlarda modüler kümeler şeklinde yerleştirilebilir ve bir tekne ile kolayca ulaşılabilir. Şehre yakın ve düşük maliyetli şekilde bitki üretme fikri, hem karbon ayak izini hem de ithal edilen mallara ilişkin maliyetleri de önemli ölçüde azaltabilir. Peki sizce üç tarafı denizlerle çevrili güzel ülkemizde böyle bir yatırım yapılabilir mi?
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder