22 Ağustos 2015 Cumartesi

Başarısız olan bir girişimin öğrettikleri

1 – Asla sanmayın her zaman doğruluğunu denetleyin

Bu oldukça önemlidir. Ürününüzün veya hizmetinizin gerçek bir problemi çözdüğünden ve hedef kitlenizin bu çözüm için para ödemek isteyeceğinden emin olmanız gerekir. Başka bir ifadeyle büyük paralar harcamadan önce fikrinizi test edin.

Biz şirketimizi açtığımızda bunların hiçbirini yapmadık. Hedeflediğimiz pazar yüzünden hedef kitle tarafından onay almak çok zor oldu.

2 – İyi bir kurucu ortağa sahip olmak çok önemlidir

Doğru bir kurucu ortağınızın olması son derece önemlidir. Benim kurucu ortağım beni çok iyi tamamlıyordu. Havlu atmak istediğim zamanlarda ayağa kalkmama yardımcı oldu. Unutmayın ki birbirinize karşı ciddi anlamda dürüst olmanız ve birbirinizi yargılamamanız gerekir.

3 – Her zaman bir teknik kurucu ortağınız olsun

Bana güvenin, yazılım geliştirme gibi teknik işlerden anlayan birinin ekibinizde olması zor zamanların üstesinden gelmenizi kolaylaştıracaktır. Bizde bir süreliğine harika bir geliştiriciyle çalıştık ancak ekipte devamlı bir geliştiricinin olmaması ilerlememizi engelledi.

4 – Düşündüğünüzden de esnek olun

Bir gün birisi günde dört saat uykuyla hem gece kulübünde çalışacağımı hem de bir şirketin parçası olacağımı söyleseydi ona delirdiğini söylerdim. Esnek bir insan olduğumun farkındaydım ancak bunu yapmak beni bir sonraki seviyeye çıkardı. Yeteneklerinizi asla hafife almayın.

5 – Yeni bir şirket olarak anılmaktan korkmayın

Piyasaya ilk çıktığımızda acemi olarak etiketlenmek istememiştik. Bunun nedeni daha az istikrarlı veya itibarlı olarak anılmak istemememizdi. Yeni açılan şirketlere verilen büyük desteği gözden kaçırmak bizim bu noktada yaptığımız en büyük hata oldu.

6 – Yardım istemekten asla korkmayın

Herhangi bir durum olduğunda başkalarından yardım istemekten korkmayın. Bu yardımların "kazanılmış" deneyim olarak döneceğinden emin olabilirsiniz. Başka bir ifadeyle ailenizden ve arkadaşlarınızdan tavsiye almaktan çekinmeyin.  Sizi sevdikleri ve desteklemek istedikleri için yapıcı tavsiyelerde bulunurlar ve duygularınızı incitmeye çalışmazlar.

7 – Fiziki ürünler girişiminizi batırır

Şirketi ilk kurduğumuzda hedef kitlemizin satın alacağınızı düşündüğümüz ürünlerden almıştık. Ve bu ürünler oldukça pahalıydı. Pazarın satın alacağından ve karlı olduğundan emin olmadan tekrardan satmanız fiziki ürünlerden asla almayın.
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder