22 Ağustos 2015 Cumartesi

Geleceğin Sıradısı Meslekleri

Yakın gelecekte robotlar bizi devirmezse insanlar yeni meslekler bulmaya devam edecektir ve dolayısıyla yeni iş unvanları ve kariyer fırsatları çıkacaktır. Ancak bu mesleklerin ne tür şartları olacak? Anlaşılan o ki bir sürü beklenmedik görev olacak.

Teknoloji baş döndürücü bir hızla ilerlediğinden bizlerin ve aynı zamanda çocuklarımızın mesleklerinde etkileyici değişiklikler olacak.

Gelecekte var olacağı tahmin edilen 10 çılgın mesleğe bir gözatalım:

 

1 – Nostalji uzmanlığı

nostalji-1

İç mimar olan nostalji uzmanları varlıklı yaşlıların en favori yıllarını tekrardan yaşamalarına yardımcı olacak. Yani 1980'li yılların oturma odasını veya 1950'li yılların mutfağını yeniden yaratarak müşterilerinin mutlu anlarını yeniden yaşamalarına yardımcı olacaktır.

Geleceğin bu mesleğinde terapist, tarih araştırmacılığı ve iç mimarlık rollerinin birleştirilmesi ve tarihi detaylara dikkat edilmesi gerekecektir.

 

2 – Tele cerrahlık

knifeUzaktan cerrahlık olarak da bilinen tele cerrahlık eğitimli cerrahların robot kollar, ana regülatörler ve duyu sistemleri kullanarak hastalarını uzaktan ameliyat etmesini sağlayacak. Bu yakın zamanda uygulanmış bir konsepttir.

Tele cerrahlar uzakta yaşayan hastaların ameliyatlarını yapmada uzmanlaşacak. Cerrahların tıp diploması haricinde robot teknolojisi ve telekomünikasyon teknolojisinde de deneyim sahibi olması gerekecek.

 

3 – Yeniden yeşillendiriciler

Yeniden yeşillendiricilerin görevi kırsal bölgeleri mahveden insanların verdikleri zararı ortadan kaldırmak olacaktır. Yani çitleri yıkarak veya yolları sökerek bunların yerine ormanlar ve doğal yeşillik alanlar yapacaklar.

Vahşi yaşam yönetimiyle, tarımla ve çevre bilimleriyle ilgilenen insanlar bu mesleğe rahatlıkla uyum sağlayabilecek.

 

4 – Çöp tasarımcıları

Çöp tasarımcıları ileri dönüşüm sanatını geliştirerek kariyer yapacak. İleri dönüşüm yeni, daha iyi ve kaliteli objeler yaratmak için çöplerinin kullanılmasıdır. İleri dönüşüm girişimlerinin etkili ve başarılı olduğunu bilen çöp tasarımcıları az bir atıkla yeni objeler yapmanın yollarını bulacak.

Çöp tasarımcısı olmak için materyal bilimi ve mühendislik geçmişinin ve endüstriyel tasarıma yatkınlığın olması gerekecektir.

 

5 – Basitleştirme uzmanı

Basitleştirme uzmanları işletmelerin organize olmasına ve günlük faaliyetlerini basitleştirmelerine yardımcı olacak yollar bulacaktır. 15 tane olan yöneticilik adımlarını sadece üç adıma düşürme veya üç günlük bir işi yarım saatlik bir işe indirme gibi görevleri olacaktır.

Matematikte uzmanlaşmış, tasarımdan anlayan ve insan ilişkilerinde keskin duyuları olanlar bu iş hattında oldukça başarılı olacaklardır.

 

6 – Sağlık navigatörü

Hastalar ve hasta yakınları için karışık hastane sistemlerini anlamak oldukça zordur. Ancak sağlık navigatörünün yardımıyla hastalar ihtiyaç duydukları bilgiye rahatlıkla erişebilecek.

Sağlık navigatörleri prosedürler ve evrak işlerine ilişkin soruları yanıtlayacaklar ve aynı zamanda hastalıkla başa çıkmak zorunda kalan ailelere destek olacaklar. Navigatörlerin sağlık hizmetleriyle ilgili bilgi birikiminin olması gerekecektir.

 

7 – Ölüm terapistleri

olum-terapisti

Ortalama yaşam süresi uzadığından hayatın son evrelerini planlamak standart bir uygulama haline geldi. Yakın geleceğin mesleği olan ölüm terapistleri müşterinin ölümden önceki birkaç yılını planlamalarına yardımcı olacak. Dürüst davranacaklar ancak ölümü daha yumuşak bir sürece dönüştürmenin yollarını arayacaklar.

Sosyal hizmet, sağlık, eğitim ve psikoloji deneyimi bu mesleğin gelişiminde avantaj sağlayacaktır.

 

8 – Oyunlaştırma tasarımcısı

Oyunlar her yaş grubundaki insanın yeni beceriler kazanmasını sağlayan mükemmel araçlardır. Oyunlaştırma tasarımcısı dünyayı daha neşeli bir yer haline getirmek için oyun mantığını günlük aktiviteler, etkinlikler, hizmetler ve ürünlerle kombinleyecek.

Bu tasarımcılar doktorlar ve terapistlerle birlikte çalışarak hastalık stresinden kurtulmaya çalışan insanlar için oyunlar yaratacak.

Oyunlaştırma tasarımcılarının sertifika alması ve insan motivasyonu ve oyun alışkanlığıyla ilgili deneyimlerinin olması gerekecek.

 

9 – Robot danışmanları

robot

Robotlar hayatımızda büyük bir rol oynamaya başladığından varlıklı insanlar ileride hizmetli veya bakıcı gibi davranan robotlar alacak. Evleri için robot satın alacak kişiler hangi modelin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacağına karar vermek için danışmanlarla çalışacak. Robot ailenin ihtiyacına uygun olmazsa danışman daha iyi seçenekler sunacak ve müşteri hizmetleri sağlayacak.

Başarılı robot danışmanları günümüz aile danışmanlarıyla benzer becerilere sahip olacak. Yani robot danışmanları sosyal hizmet, aile danışmanlığı ve sosyolojiden anlayacak. Ayrıca robot danışmanlarının satış ve pazarlama eğitimlerinin de olması gerekecek.

 

10 – Medya karıştırıcısı

Medya karıştırıcısı DJ'lik veya VJ'lik mesleğini başka bir seviyeye çıkararak değişik şekillerdeki medyaları uyumlu tek bir proje haline getirecek. Karıştırıcılar pazarlama kampanyalarından düğün eğlencelerine ve enstalasyon sanatına kadar farklı birçok şeyi yaratmak için video, audio, görseller ve zenginleştirilmiş gerçekliği bir araya getirecek. Bu mesleği yapacak olanlar freelance olarak çalışacaklar ve çoklu projeleri aynı anda yapabilecek becerilere sahip olacaklar. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder