15 Ağustos 2015 Cumartesi

Melek Yatırımcılar

Melek yatırımcılar yeni kurulacak veya yeni kurulmuş küçük ölçekli işletmelere para yatıran veya öz sermaye finansmanı sağlayan varlıklı bireyler veya bu bireylerden meydana gelen gruplardır. Bu kişiler başlangıç veya büyümek için paraya ihtiyacı olan karlı küçük ölçekli işletmelere özel sermaye veya ikinci tur fonlama sağlayan yatırımcılardır. Başlangıç parasına ihtiyaç duyan yeni işletmeler hayatta kalmak ve ilerlemek için borç almak  zorunda kalırlar. Zayıf kredi piyasaları veya öngörülen girişim riski nedeniyle borç almak mümkün değilse iş kurmak isteyenler melek yatırımcı seçeneğini değerlendirebilirler.

 

Melek yatırımcıların özellikleri nelerdir?

Bazı melek yatırımcılar melek yatırımcı gruplarının bir parçasıdır. Bazıları tek başınadır. Bazıları özel şirket yatırımlarıyla ilgili oldukça bilgilidir. Bazılarıysa sadece içgüdülerine güvenerek hareket eder. Bazı melek yatırımcılar yatırım yaptıkları şirkete dahil olmak ister. Bazıları bunu önemsemez. Melek yatırımcılar homojen bir grup değildir. Ancak tabii ki ortak noktaları vardır. Sadece yatırım karlılığı yüksek küçük ölçekli işletmelere yatırım yaparlar.

 

melek-yatirimcilar1Melek yatırımcılar nasıl yatırım yapar?

Melek yatırımcılar genellikle 10,000 TL ve 100,000 TL arası yatırım yapar. Risk sermayedarları daha büyük yatırımlar yapmayı tercih ederler. Küçük ölçekli işletmelerin başarısızlık oranı yüksek olduğu için melek yatırımcılar ve risk sermayedarları yüksek yatırım karlılığının peşinden gider. Yaptıkları yatırımın en az 10 – 30 katını almak isterler. Amazon.com, Starbucks ve Apple başlangıçlarını melek yatırımcılar aracılığıyla yaptığını biliyor muydunuz?

Melek fonlamasını garantilemek karışık ve zaman alan bir süreçtir. Melek yatırımcılar nispeten kendini kanıtlamamış girişimler için büyük riske girerler. Melekler sağlam iş planları ister. Dikkatli hareket ederler, rekabet analizleri yaparlar ve yapılan başvuruların %90'ınını görmezden gelirler. Küçük ölçekli işletme sahiplerinin öz sermaye yatırımını garantilemeleri için bir sürü sunum yapmaları gerekir.

 

Melek yatırımcıları nerede bulursunuz?

Meleğinizi online olarak veya yakınlarınızda bulabilirsiniz. Araştırmanıza online olarak başlayacaksanız melek yatırımcı ağı Angelsoft'a gözatabilirsiniz. Bu site aracılığıyla melek yatırımcıları ikna etmeye çalışabilirsiniz.

Bununla birlikte hesap uzmanlarının birçoğu melek yatırımcıları yakınlarınızda aramanız gerektiğini söylüyor. Ticaret odalarını deneyin. Yerel avukatlar, muhasebeciler ve bankalar bulunduğunuz bölgedeki melek yatırımcıları tanıyor olabilir. Bazı melek yatırımcılar yatırım yaptıkları işletmeye dahil olmak isterler. Örneğin yönetim kurulunuzda yer almak isteyebilirler. Küçük ölçekli işletme sahibi olarak meleğin uzmanlığından faydalanabilirsiniz.

cılardan fon sağlamak zorlu bir süreçtir. Ancak bir sürü avantajı vardır. Gelecekteki fonlamalar için harika bağlantılar kurabilirsiniz. Size değerli tavsiyeler verecek insanlarla karşılaşabilirsiniz.

Melek yatırımcıların yatırım yaparken tercih ettikleri belli iş türleri vardır. Genellikle popüler ve büyümekte olan sektörlere yatırım yaparlar. Ancak zaman zaman tercihlerini değiştirirler çünkü ekonomi ve ekonomik ihtiyaçlar her zaman değişir.
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder