18 Temmuz 2015 Cumartesi

Fizibilite Çalışması

Fizibilite çalışmasının tanımı: fizibilite çalışması olası problemleri tanımlayarak ve fikir işe yarayacak mı ve bu fikrin peşinden gitmeli misiniz gibi önemli sorulara cevap vererek fikrinizin uygulanıp uygulanamayacağını gösterir. Kapsamlı bir fizibilite çalışması işletme ve pazarlama planlarını destekler.

İş planınızı yazmaya başlamadan önce ürünlerinizi veya hizmetlerinizi nasıl, nerede ve kime satacağınızı tespit etmeniz gerekir. Ayrıca rekabeti belirlemeli ve işletmenizi kurmak ve işleri devam ettirmek için ne kadar paraya ihtiyacınızın olduğunu hesaplamalısınız.

Fizibilite çalışmaları nerede ve nasıl faaliyet gösterebilirsiniz gibi soruların cevaplarını verir. İşle ilgili en ufak detayları gösterir ve nasıl başarılı olacağınızı gösterir.  Fizibilite çalışması başarılı bir iş planı geliştirmek için değerli bir araçtır.

 

Fizibilite çalışması neden bu kadar önemli?

Fizibilite çalışması sayesinde topladığınız bilgiler aşağıdakilerde size yardımcı olur:

Neler yapmanız gerektiği ile ilgili her şeyi listeler;
Lojistik ve işle ilgili diğer problemleri ve çözümleri tanımlar;
Bankaları veya yatırımcıları ikna etmek için pazarlama stratejileri geliştirmenize yardımcı olur ve iş planının sağlam temeller üzerine kurulmasına yardımcı olur.
Harika bir iş fikriniz olsa bile ürünlerinizi veya hizmetlerinizi uygun maliyetli bir şekilde pazarlamak ve satmak için çözümler bulmanız gerekir. Örneğin ticari yerlerin birçoğuna kira sözleşmelerinde sınırlandırmalar getirilir ve bu da gelire ciddi anlamda etki eder. Kira sözleşmelerinde çalışma saatleri/günleri, park alanı, sunulacak ürün veya hizmetlere getirilen kısıtlamalar ve hatta bazı durumlarda da müşteri sayısında bile sınırlandırmalar getirilir.

Fizibilite çalışmasının bileşenleri

İş tanımı: sunulacak ürünlerin veya hizmetlerin ve bunların müşterilere nasıl ulaştırılacağının anlatılması

Pazar fizibilitesi: pazar tanımını, güncel pazar, öngörülen pazar potansiyeli, rekabet, satış tahminleri, olası alıcılar vb. kapsar

Teknik fizibilite: ürünleri veya hizmetleri nasıl ulaştıracağınızın detayları ( örneğin malzemeler, işgücü, nakliye, işletmenin nereye kurulacağı, teknolojik ihtiyaçlar vb. )

Finansal fizibilite: ne kadarlık bir başlangıç sermayesine ihtiyacınız olacağı ile ilgili tahminler, sermaye kaynakları, yatırımın geri dönüşü vb.

Örgütsel fizibilite: işletmenin yasal ve kurumsal yapısının tanımlanması

Sonuçlar: işletmenin nasıl başarılı olacağından bahsedin. Değerlendirmelerinizde dürüst olun çünkü yatırımcılar sadece sonuç kısmına bakmaz aynı zamanda verilere de bakarlar ve sonuçlarınız gerçekçi olmazsa size bunlarla ilgili soru sorarlar.

Özet: fizibilite çalışmaları işletme yapınız, ürünleriniz ve hizmetleriniz, pazar, ürünleri veya hizmetleri nasıl ulaştıracağınız ile ilgili lojistik işleri verimli şekilde yönetmek için gerekli olan kaynakları ve aynı zamanda işle ilgili diğer bilgileri kapsar.
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder