18 Temmuz 2015 Cumartesi

Emeklilere Özel

Emekli oldunuz ancak sıkılmaya mı başladınız? İş yapmak istiyor ancak ne iş yapabilirim diye kendinizi düşünmekten alıkoyamıyorsanız doğru yerdesiniz. Oyuna geri dönmek isteyen emekliler için aşağıdaki ipuçlarını hazırladım:

Genç bir girişimci olarak işe başlamakla okuma gözlükleri kullanmaya başladığınız bir yaşta işe başlamak arasında büyük fark vardır. Google'ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin gibi yirmili yaşlarda olup mükemmel bir arama motoru fikriniz varsa fikriniz başarısız olsa bile yeniden başlama şansınız olur. Emekliyseniz ve ikinci bir kariyer peşindeyseniz birikimleriniz gibi kaybedecek daha çok şeyiniz olacaktır.

Emekli olduktan sonra bir sürü insan ne yapacağım ve nasıl yapacağım diye düşünmeye başlar. Emeklilik hayatı birçok insan oldukça zorludur.

Örnek emekli girişimci Mustafa Bey bu zorlukla birkaç sene önce karşılaştı. Çok hoşlanmasa da otuz yıldır bir traktör firmasında traktörleri boyuyordu. Ve bir gün emekli oldu. Sonrasında müteahhitler için iskelet işi yapmaya başladı. Bugün bir sürü iş alıyor, bir sürü çalışanı var, işinden memnun ve her gün işe gitmek zorunda değil.

Mustafa Bey emeklilik sonrası işinde neden başarılı oldu ve siz de aynı ustalıkla nasıl başarılı olabilirsiniz? Sizi doğru yöne götürecek bir kılavuz hazırladık. Lütfen okumaya devam edin.

1 – Bildiğiniz işle ilgili pazar boşluğu bulun. Bazen hangi işe gireceğinize karar vermenin en iyi yolu bir ihtiyacı tespit etmektir. Oto yıkama işinde olan ve bu işi çok iyi bilen biri bir gün emekli oldu. Emekli olduktan sonra danışmanlık firması açtı ve diğer oto yıkamacılara bildiklerini öğretmeye başladı. Talep olduğunu biliyordu ve talebi karşılayacak uzmanlığı vardı.

2 – Hobinizi işe dönüştürmeyi düşünün. Bilgisayarla uğraşmaktan keyif alan biri emekli olduktan sonra kendi küçük tamircisini açtı. Eski bankacı Ali Bey tarih aşkını işe dönüştürerek emekli olduktan sonra tur işine girdi. Siz de benzer şekilde bahçıvanlık ( danışman olarak ) ve pastacılık gibi bir işe girebilirsiniz. Ayrıca hobinizi iş gibi görmeyeceğiniz için daha da çok keyif alırsınız.

3 – Bayilikleri araştırın. İlginizi çeken bir ev merkezli bayilik fırsatı bulursanız maliyetler de düşük olacaktır. Önceden kurulmuş sistemlere ve destek malzemelerine sahip olacağınız için tekerleği yeniden icat etmenize gerek kalmayacaktır. Ayrıca bayilik aldığınız taktirde başarısızlık riskiniz azalır ve başlangıç eğitimi alırsınız.

4 – Bağlantılarınızı kullanın. Sonuçta network oluşturmak için hayatınız boyunca çalıştınız şimdi sıra geldi bunları kullanmaya. Emekli bir meyve ve sebze alıcısı emekli olduktan birkaç sene sonra İstanbul'da temaslar kurdu. Bir süre sonra çiftçiler ve müşteriler arasında aracılık yapmaya başladı. Bu iş personel gerektirmeyen harika bir yarı zamanlı iş fikridir.

5 – Belli giderlerinizi minimuma çekin. Yukarıda bahsettiğimiz eski traktör boyacısı Mustafa Bey'in şu anda bir ofise ihtiyacı yok ve bir araç, merdivenler ve birkaç tane alet almak dışında herhangi bir masraf yapmadı. Ufak ölçekli bir işe başlamanız, birikimlerinizi korumanıza yardımcı olur ve sermaye artırma çabasına girmenize gerek kalmaz. 

6 – Haftada kırk saat çalışmayın. Eski günlerdeki gibi tam zamanlı çalışmanız gerekmiyor. Artık 20'li yaşlarınızda değilsiniz ve haftada 40,50 veya 60 saat çalışacak enerjiniz de yok. Yarı zamanlı çalışmayı deneyin. İşler iyi giderse birkaç saat ekleyebilirsiniz.

Kartlarınızı doğru oynarsanız üreten olmanın ve para kazanmanın yolunu bulursunuz. Dünyayı ayağa kaldırmak zorunda değilsiniz ancak bankaya fazladan para koymak da hiç fena olmaz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder