15 Ağustos 2015 Cumartesi

Tavuk kiralama

Evinizin bir arka bahçesi ya da uygun genişlikte bir balkonunuz varsa kendi tavuklarınızı yetiştirerek her gün taze yumurtalar tüketebilirsiniz. Harika bir girişimcilik örneği olan tavuk kiralama hizmeti sayesinde insanlar, heveslerini almaları için sezonluk olarak tavuk kiralıyor.

Girişimci çift Jenn Tompkins ve kocası Phillip hevesli ancak bilgisiz insanlara hizmet vermek için "Rent the Chicken" ismini verdikleri bir iş kurdular. Yumurta tavuklarını civcivlikten itibaren yetiştirmek yerine hevesiniz geçene kadar sezonluk olarak kiralayabiliyorsunuz.

Jenn: "Hem tavukların yetiştirilmesi hem de hazırlık süreciyle ilgili sıkıntılar yaşayan arkadaşlarımız ve aile üyelerimiz vardı. Tavukların yetiştirilmesiyle ilgili problemleri ortadan kaldırmak için kira süresi boyunca tavukları ve aynı zamanda kümesi, yemi, yem ve su kabını biz sağlıyoruz." diyor.

tavuk-kiralama1

Jenn ve kocası küçükken arka bahçelerinde tavuk yetiştirdikleri için deneyimliydiler. Jenn'in kuzeni bir gün bir arkadaşından sevimli ve pofuduk civcivler aldı. Civcivler büyüdükçe anladılar ki bunlar tavuk değil horozdu. İşte o zaman Rent the Chicken'ı açmaya karar verdiler. İnsanların birçoğu bu tür problemler yaşıyor. Civcivler tavuklara dönüşse bile tavukların yumurtlamaya başlamaları için 16-24 hafta geçmesi gerekiyor.

Rent the Chicken 350 dolar karşılığında iki tane yumurtlamaya hazır tavuk, malzemeler, tavuk yetiştiriciliği ile ilgili birebir ders ve bakım hizmeti veriyor. Yırtıcı hayvanlar tavukları yerse Tompkinsler yenilerini veriyor ve aynı zamanda kümesi sağlamlaştırıyor. Tavuklardan biri bakımsızlık yüzünden ölürse sizden ekstra ücret alıyorlar.

Rent the Chicken'ın ön açılışı geçen yaz yapıldı ve büyük bir talep patlaması yaşandı. Yerel medya kuruluşları bu habere büyük bir coşkuyla yer verdi. Sizce bu yaratıcı iş fikri ülkemizde de hayata geçirilebilir mi?
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder