4 Ekim 2015 Pazar

Özel Şoför

Özel şoför nasıl olunur?

1 – Şoförlük eğitimi almadan önce lise eğitiminizi tamamlayın. Bu mesleği yapabilmeniz için az da olsa eğitim almanız gerekir ancak minimum düzeydeki lise eğitimi sizin için fazlasıyla yeterli olacaktır. Etkin şekilde iletişim kurabilmeli, haritaları okuyabilmeli ve temel düzeyde hesap yapabilmelisiniz.

2 – Ehliyet alın ve ardından iş bakmaya başlayın. Özel lüks araçlar kullanmak için yapmanız gereken ekstra bir şeyler var mı öğrenin.

3 – Maddi gücünüz yettiği ölçüde makam şoförlüğü eğitim kurslarına katılın. İnternet üzerinden güvenli sürüş teknikleri, ileri sürücülük teknikleri gibi eğitimleri araştırın. Özel araç kullanmaya başlaman önce eğitiminizi başarı bir şekilde tamamlayın.

4 – Şehir haritasına çalışın. Eğitim esnasında size bu bilgileri verebilirler ancak sizinde yolları öğrenmek için çaba sarf etmeniz gerekir. Havaalanları, oteller ve önemli turistik yerler öğrenmeniz gereken kilit noktalardır. Ara sıra GPS' de kullanabilirsiniz böylece işler kolaylaşır.

5 – Deneyim istemeyen firmaları bulmaya çalışın. İş bulma şansınız diğer meslek gruplarına göre daha yüksektir. Var olan iş ilanlarını araştırın. "Özel şoför iş ilanları" ve "makam şoförü iş ilanları" anahtar kelimeleriyle arama yapabilirsiniz.

 

Özel şoför ne kadar kazanır?

Deneyimli bir özel şoför 5 bin – 7 bin TL arasında değişen rakamlarda kazanabilmektedir. Sadece birkaç ay süren eğitim ve Türkiye koşulları düşünüldüğünde, bu çok cezbedeci bir rakamdır. 
 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder