22 Temmuz 2015 Çarşamba

Yenilikçi İş Fikri Çalışmalarım

Yenilikçi fikirler gökyüzündeki kuyruklu yıldızlar gibidir. Bu kuyruklu yıldızların ne zaman geleceğini ve çarpacağını kimse bilemez. Şu zamana kadar bir tane bile görmemiş olabilirsiniz ancak günün birinde göreceğinizden hiç kuşkunuz olmasın.

Bir iş fikrinin işlenebilir olup olmadığını anlamak için eğitime veya beceriye ihtiyacınız yoktur. Yeni bir fikrin işe yarayacağını düşünüyorsanız biraz sağduyulu, biraz hevesli ve birazda maceraperest olmak yeterli olacaktır.

 

Her firma eşsizdir

Ve her firmanın benzersiz deneyimleri vardır. A firması için en iyi olan B firması için doğru bir hareket olmayabilir. Bir firma için gerekli olan bir şey diğer firma için gerekli değildir. İşletmeler birbiriyle rekabet etmeye çalışır ancak yenilikçi fikre sahip olanlar diğerlerinin felaketi olur.

Neler yapmanız gerektiğini ve hangi fikrin sizin için uygun olduğunu bilin. Firma profili, faaliyetleri ve finansal performansı için uygun olan içerik ne? Yenilik ne tür riskler taşıyor ve bu deneyimi karşılayacak maddi gücünüz var mı? Piyasaya yenilikçi bir fikir sürecekseniz potansiyel olarak kazanılacak olan para miktarı ölçülebilir koşullarda değerlendirilmelidir. Yenilik sadece bir kelimedir ancak yenilikçi bir iş fikri fiilen neticeler verir.

İşte gerçekten büyük başarılara veya gerçekten büyük para kayıplarına neden olan birkaç yenilikçi iş fikri. Ancak öyle yada böyle hem kitle hem niş pazarlarda popüler olmuşlardır ve müşteri çekmişlerdir.

1 – Altına hücum edilen dönemde Levi Strauss madencilere kot pantolonlar satmıştır. O zamanlar madenciler dışında bu pantolonları birilerinin giyeceğini hiç tahmin etmemişlerdi.

2 – Naked Airlines çıplak uçuş personeli olan bir havayolu şirketiydi. İlk uçuştan sonra kapandılar.

3 – eBay insanların bir şeyleri alıp satmasına izin veren küçük bir internet sitesiydi. Şu anda dünyadaki en popüler açık arttırma sitesi.

4 – Budget Airlines düşük fiyatla hizmet sunan bir havayolu şirketidir. Bu şirket sayesinde havayolu sektörü canlanmıştır hem de ekonomik durgunluğun yaşandığı dönemde.

5 – Tasarımcılar elbiselerini çöp torbalarından, hava kabarcıklı ambalaj malzemelerinden ve plastiklerden yapmaya başladı. Bütün bunlar çevre dostu fikirlerdir ancak kitlesel pazar tüketimi için uygun değildir.

6 – Disneyland çocukların ve yetişkinlerin çocukluk fantezilerini gerçekleştirebilecekleri eğlence yeridir.

7 – Sosyal paylaşım siteleri önceden okul arkadaşları veya üniversite arkadaşları gibi kapalı grupları hedeflemişti. Ancak daha sonra popülerlik kazandılar. Facebook ve MySpace gibi sosyal paylaşım sitelerinin milyonlarca kullanıcısı vardır ve bu sitelere milyonlarca dolarlık yatırım yapılmaktadır.

8 – Evcil hayvanlar için olan güzellik salonları tüylü dostlarımızın şımartılması ve bakımlarının yapılması için hizmet verir.

9 – Kanalizasyon kanalı turları- bu turlar özellikle Paris'te düzenlenir.

10 – Restoranların, seyahat acentelerinin veya diğer işletmelerin grup indirimleri yapması daha çok müşteri çekmelerine yardımcı olmaktadır. WWE gibi senaryolu spor etkinlikleri gerçek değildir ancak insanlar ne olursa olsun izler. Reklamcıların olimpik alanlardan panolar almasına izin verir.

11 – Müzik videoları albümleri sattıran en önemli pazarlama araçlarından biridir. Ancak Michael Jackson gibi sanatçılar bunları sanat aracı olarak kullanmaya başlamışlardır. Popüler sanatçılar özel ambalajlı ve özel baskılı albümler yaparak bunları CD haline getirmişlerdir.

12 – Tıklama başına ödeme reklamcılığı reklamcılık anlayışını ciddi anlamda değiştirmiştir. Bu reklamcılık türünde sadece yayıncılar para kazanmaz aynı zamanda firmalarda ucuz, içeriksel ve hedeflenmiş reklam yapma fırsatı bulurlar.

13 – İTunes müzik piyasasını değiştirmiştir. 99 sente satılan bir parçanın Apple'a milyonlarca dolar kazandıracağını kim tahmin edebilirdi ki?

14 – Aynı şekilde İphone'da mobil telefon pazarını değiştirmiştir. İphone sadece güzel görünüşlü bir telefon değildir aynı zamanda istediğiniz anda 50,000'e yakın uygulamayı indirebileceğiniz bir telefondur. Girişimci uygulama geliştiricileri 99 sente sattıkları her uygulamadan milyonlarca dolar kazanmaktadır.

15 – Çevre dostu teknolojiler otomotiv sektörü gibi birçok sektörün en önemli konusu haline gelmiştir. İnsanların çevre bilinci her geçen gün daha da artmaktadır. Hibrid Toyota Prius ve tamamen elektrikle çalışan Tesla Roadster gibi arabalar pazarda ciddi ilgi çekmektedir.
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder