18 Temmuz 2015 Cumartesi

Kredi Notumu nasıl İyileştiririm

Kötü kredi geçmişini düzeltmek tıpkı kilo vermeye çalışmak gibidir. Zaman alır ve kredi notunu düzeltmenin hızlı bir yolu yoktur. Kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükseltebileceğinizi söyleyen birçok kişi veya internet sitesi olacaktır. Size tavsiyemiz bunlara inanmayın.

Kredi geçmişinizi yeniden yapılandırmak istiyorsanız size verebileceğimiz en iyi tavsiye sorumlu bir şekilde davranarak bunu zamana yaymanızdır. Aşağıda sizlere yardımcı olacak ipuçları hazırladık. Veriler göre belli bölümlere göre ayrılmışladır.

 

Kredi notunuzu yükseltmek için yapabileceğiniz 3 önemli şey

1 – Kredi raporunuzu kontrol edin: Kredi skoru kredi raporuyla başlar. Kredi raporunuz yoksa bir tane isteyin ve kontrol edin. Kredi raporunda kredi notunuzu hesaplamanıza yardımcı olacak veriler vardır ve belki hatalar da olabilir. Geç ödemelerin listesini kontrol edin ve sahip olduğunuz açık hesapların doğru olup olmadığına bakın. Raporda hatalar bulursanız bunu ilgili kuruma bildirin.

2 – Ödeme hatırlatmalarını ayarlayın: Kredi ödemelerinizi zamanında yapmanız kredi skorunuzu etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bazı bankaların online platformlarında mesaj veya e-posta atan ödeme hatırlatmaları vardır. Aynı zamanda otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz ve bankalar gerekli olan miktarı zamanı geldiğinde otomatik olarak banka hesabınızdan çekerler.

3 – Borçlarınızın miktarını azaltın: Bunu yapmak söylendiği kadar kolay değildir ancak borçlarınızı azaltmanız kredi notunuzu artırmanıza yardımcı olacak önemli bir faktördür. Yapmanız gereken ilk şey kredi kartı kullanmayı bırakmaktır. Kredi raporunuzu kullanarak bütün hesaplarınızın listesini yapın. Daha sonra online olarak her hesabınızı tek tek inceleyin ve ne kadar borcunuz olduğunu ve ne kadar faiz işlendiğini kontrol edin. Ödeme planı hazırlayın ve önceliği en yüksek faizli olanlara verin.

Kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi ve kredi geçmişinizi nasıl düzeltebileceğiniz gösteren ipuçları şöyle:

 

Ödeme geçmişiyle ilgili ipuçları

Bu kategorinin skorunuzu arttırmada büyük etkisi vardır ancak unutulmuş veya geç yapılmış ödemeler gibi geçmiş problemler kolay kolay düzeltilemez.

1 – Faturalarınızı zamanında ödeyin.

Ödemesi gecikmiş borçlar birkaç gün bile geçmiş olsa kredi skorunuza negatif etki yapacaktır.

2 – Ödemelerinizi geciktirdiyseniz güncel borcunuzu hemen öğrenin ve ödemeye çalışın.

Borçlarınızı ödemeyi ne kadar çok geciktirirseniz kredi skorunuz da o kadar düşer. Eski kredi problemleri negatif olarak görülür ve zayıf kredi geçmişi hayatınız boyunca peşinizi bırakmaz. Geçmiş kredi problemleri zaman geçse bile kredi skorunuzu gölgeler. Ancak ödemelerinizi düzenlemeye başlarsanız kredi raporunuzu da olumlu yönde etkilersiniz ve notunuz yükselmeye başlar.

3 – Borçlarınızı azar azar ödeyerek kapatsanız bile bunlar kredi notunuzdan uzun bir süre silinmez. Bunu aklınızda çıkarmayın.

4 – Geçim sıkıntısı çekiyorsanız bankanızla görüşün veya kredi konularına aşina bir müşavirden yardım alın.

Bu tabi ki kısa sürede kredi skorunuzu düzeltmeyecek ancak kredilerinizi düzenlemeniz ve zamanında ödemeniz zamanla skorunuzu yükseltecektir.

 

Borçluluk durumuyla ilgili ipuçları

Ödeme geçmişinizi düzeltmek istiyorsanız disiplinli olmalı ve aşağıdaki ipuçlarını doğru anlamalısınız.

1 – Borcu azalan kredi kartlarınızı ve diğer dönen kredilerinizi dengede tutun.

Yüksek meblağlı ödenmemiş borçlar kredi notunuzu etkiler.

2 – Etrafta aylak aylak gezinmektense borçlarınızı azar azar ödeyerek kapatın.

Bu alanda kredi notunu yükseltmenin en etkili yolu dönen borçların tamamını kapatmaktır.

3 – Kısa vadeli bir strateji olarak skorunuzu yükseltmek için kullanılmayan kredi kartlarını kapatmayın.

4 – Kullanılabilir limitinizi artırmak için yeni kredi kartları çıkarmayın. Bu yaklaşım ters etki eder ve kredi notunuzu düşürür.

 

Kredi geçmişi uzunluğuyla ilgili ipuçları

Kısa bir süre önce kredi borcunuzu kapattıysanız yeni hesaplar açmak için acele etmeyin. Yeni hesaplar ortalama hesap vadenizi düşürecektir ve kredi skorunuza büyük etkisi olacaktır. Aynı zamanda yeni kredi kullanıcıysanız hızlı hesap artışı riskli görülür.

 

Yeni krediyle ilgili ipuçları

Zaman periyoduna odaklanarak alışveriş oranlarınızı hesaplayın.
Problemler varsa kredi geçmişinizi yeniden kurun.Açtığınız yeni hesaplara dikkat etmek ve ödemeleri zamanında yapmak uzun vadede kredi notunuzu yükseltecektir.
Sorun olup olmadığını kontrol edin ve kredi notunuza bakın. Bankanızdan kredi raporunuzu istemeniz herhangi bir probleme neden olmaz ve ayrıca bunu isteme hakkınız da vardır.
 

Kullanılacak kredi türüyle ilgili ipuçları

Sadece ihtiyacınız olduğunda kredi için başvurun ve yeni kredi hesabı açın.Daha iyi bir kredi skoruna sahip olmak için hesap açmayın çünkü büyük olasılıkla skorunuzu yükseltmeyecektir.
Kredi kartlarınız olsun ama kredi kartlarınızı sorumlu bir şekilde kullanın.Genel olarak kredi kartı sahibi olmak ve taksitli krediler almak ( zamanında ödemek koşuluyla ) kredi notunuzu yeniden yapılandırmanıza yardımcı olur. Örneğin hiç kredi kartı olmayan biri kredi kartlarını sorumlu bir şekilde kullanan kişiye göre daha riskli olarak görülür.
Bir hesabı kapatmak işleri kolaylaştırmaz.Kapatılmış hesaplar kredi raporunuzda görünmeye devam eder ve not olarak düşünülebilir.
Özetlersek kredi skorunu düzeltmek kredi geçmişini düzeltmekten fazlasıdır. Bu makaleyi dikkate alarak istikrarlı olabilir ve iyi bir kredi geçmişine sahip olabilirsiniz. Raporunuzdaki zayıflıkları düzeltmek istiyorsanız sabırlı ve disiplinli olmanız gerekir.
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder