12 Eylül 2015 Cumartesi

Para Hakkında

Birçoğumuz fakir veya orta sınıf ailelerde büyümüşüzdür ve hayatımızın geri kalan bölümünü de fakir veya orta sınıfın düşüncelerinin, fikirlerinin ve eylemlerinin etkisi altında sürdürürüz.

Siz de iyi niyetli ancak finansal özgürlüğü kısıtlı olan bir aile tarafından bu şekilde büyütüldüyseniz bu makaleyi okuyarak sizi esir olarak tutan yanlış bilinen gerçeklerden kurtulabilirsiniz.

İşte para hakkında bazı yanlış bilinenler:

 

1 – "Rahat edeceğim kadar olması yeter"

Orta sınıfın merkezinde her nedense bu rahatlık noktası vardır. Ancak söyle bir gerçek var ki bir sürü insan emekliliği için çok az para biriktirebilir. Bu da halk yığınlarının emeklilik yaşında çalışmaya devam etmelerine neden olur çünkü ekonomik daralmalarda kendilerini idame ettirmelerine yetecek kadar paraları olmaz.

 

2 – "Para kazanmak zorundayım"

Son on yıldan fazla süredir gayrimeşru yollardan para kazanmak daha çok arzu edilen bir şey haline gelmiştir ki aslında bu para kazanma kanununa aykırıdır. Para için zamanınızı satmanız gerektiğine inanmanıza neden olmaktadır. Para kazanmayı düşünmeyi bırakın ve olaya biriktirme açısından bakmaya başlayın. Toplum için değerli bir şey yaparsanız bunun karşılığında siz de para kazanırsınız.

 

3 – "Daha büyük daha iyi değildir"

Yanlış. Daha büyük daha iyidir ve daha görkemlidir. Azı düşünmeyi bırakın. Dünyadaki en iyi şirketler büyüktür. Küçük kalmak enerjinizi alır. 10 X kuralından bahsediyoruz. Bu hem daha eğlencelidir hem de başarılı olma şansınızı arttırır.

Son bir yıldır milyon dolarlık şirketlerin yöneticilerinden 100 milyar dolarlık şirketleri yönetenlere kadar 50'den fazla başarılı girişimciyle görüştüm. Hemen hemen hepsinin paylaştıkları en büyük pişmanlıkları başlangıç aşamasında büyük düşünmemekti.

 

4 – "Daha fazla para, daha fazla problem"

Daha çok para daha çok problemse o zaman problemler olsun çünkü parasız kalmayı denedim ve parasız kalmak problemden çok daha büyük.

Gerçek şu ki ne kadar çok paranız olursa hayatınız üzerinde de o kadar çok kontrolünüz ve seçenekleriniz olur. Birinci sınıf koltukta seyahat ediyorsanız bu yan tarafınızdaki kişinin sarhoş olmayacağı anlamına gelmez. Kendi jetinizi almanız jete kimlerin bineceğini kontrol etmenizi sağlar ancak şimdi de iki pilot, teknisyen almanız ve uçağa yakıt almanız gerekecektir. Daha fazla para daha fazla problem değil yeni problemler demektir.

 

5 – "Kazanmak için harcamak gerekir"

Gerçek şu ki bugünün milyonerlerinin üçte biri ilk jenerasyon milyonerlerdir. Bu da demek oluyor ki bu sıradan insanlar zengin oldular çünkü kendi fikirlerinin peşinden gidecek cesarete sahiplerdi.

Kazanmak için harcamak gerekir deyişi başlangıç için tamamen yanlıştır. Zenginler başlangıç aşamasında sadece cesur ve istikrarlı olmak için para kazanırlar.

Aslına bakacak olursanız ben de parasız başladım. 25 yaşındayken parasızdım 35 yaşına geldiğimde bir daha asla parasız kalmayacak noktaya geldim.

 

6 – "Para ağaçta yetişmez"

Bu lafı eden kişiler paranın sınırlı ve kıt olduğunu sanırlar. Bu gezegen üzerinde neredeyse 134,000,000,000,000 dolar ( trilyon ) para vardır. Ve çoğu banka hesaplarında, yatırım hesaplarında ve benzer yerlerde rakamlarla temsil edilir. Bu gezegendeki tek para kıtlığı parası olmayan insanların zihinleridir.

 

7 – "Yeni bir gün, yeni bir kazanç"

İş gücü her gün para kazanır. Sizin günlük değeriniz 20 liramı yoksa 100 lira mı? Aslına bakacak olursanız zamanınızı satarak ne kadar kazandığınızın bir önemi yoktur.

Zenginler zaman için parayı takas ederler çünkü zamanın paradan daha değerli olduğunu bilirler. Ortalama bir insan para kazanmanın tek yolunun daha uzun saatler çalışmak olduğuna inanır. Büyük paralar kazanmak için zamanı düşünmeksizin parayı düşünmek gerekir.

 

8 – "Para her kötülüğün anasıdır"

Bu lafın doğrusu "parayı sevmek her kötülüğün anası" olmalıdır. Bu nesilden nesle yanlış aktarılan bir bilgidir ve paranın her nedense şeytan olduğuna ilişkin yanlış bir anlaşılma vardır. Zengin olmak yanlış değil, doğru bir şeydir. Bill Gates şunu söylemiştir: "Fakir doğmak sizin suçunuz değildir fakat fakir ölmek sizin suçunuzdur".

Şeytanın ailemin geçimini sağlayacağına, beni tatile götüreceğine, işlerimi büyüteceğine ve hayallerimi besleyeceğine inanmıyorum.

 

9 – "Damlaya damlaya göl olur"

Buna inanın ve hiçbir zaman finansal özgürlüğünüz olmasın. Hayatınızı her bir kuruşu düşünerek geçirirseniz finansal anlamda asla özgür olamazsınız. Para biriktirmek kötü değildir ancak para biriktirmeye fazla odaklananlar başarılı olamaz. Para biriktirerek zengin olan yoktur, sadece yaşlanan insanlar vardır.

 

10 – "Para her şeyi satın alamaz"

Zengin olmaya çalışırken mutlu olmaya çalışan zengin bir insanla asla karşılaşmadım.  Aslına bakacak olursanız hayatım boyunca mutluluğu da aramadım. Her zaman özgür olabileceğim, istediğim ve en çok sevdiğim şeyi yapabileceğim anlamlı bir hayatım olsun istedim.

Mutlu ve mutsuz insanlar tanıyorum. Karım tanıdığım en mutlu insandır ve mutluluğunun kazandığı parayla alakası yoktur. Eminim ki endişe duymadan para harcama özgürlüğüne sahip olması hala en çok hoşuna giden şey. Paranın sizi mutlu veya mutsuz etmesine imkan yoktur. Para sadece paradır.

Serseri bir insansanız paranız olsa da olmasa da serseri olursunuz. Mutsuz olacaksanız da parasız kalmayın.

 

11  – "Fikrimi satmak istiyorum"

Bu zararlı bir düşüncedir ve küçük insanların zamanlarına ve fikirlerine nasıl değer verdiklerini gösterir. Cırt cırtı geliştiren kişi, Starbucks'ın sahibi ve benzer kişilerin fikirleri vardı ve bu fikirlerini birkaç kuruş için satmadılar.

Parayı düşünmeyi bırakın ve fikirlerinizi küçük görmekten vazgeçin. Olasılıklarınızı sadece düşünceleriniz, fikrileriniz ve eylemleriniz sınırlandırılabilir.

 

12 – "Zengin insanlar bencildir"

Dürüst olmak gerekirse benim de bencil olduğum zamanlar olmuştur. Babam öldüğünde ve annemle kaldığımda 10 yaşındaydım. Annem üç erkek çoğunu beslemek, giydirmek ve okutmak zorundaydı. Bize bakabilmek için biraz bencil olması gerekiyordu.

Kendinize bakmak ve finansal özgürlük yaratmak için az da olsa bencil olmanız gerekir. Bu sayede diğerleri için problem haline gelmezsiniz. Mali durumunuzu yeteri kadar düşünmüyorsanız eşinizle, çocuğunuzla, toplumla ve geleceğinizle ilgili zor kararları nasıl vereceksiniz ve gerekli tercihleri nasıl yapacaksınız?

İster fırsat, ister para isterse de akıl olsun paylaşacak bir şeye sahip olana kadar bir nebze de olsa bencil olun. İnsanların şu cümleyi kurması beni hasta ediyor: "Onun kadar zengin olsam bir sürü insana yardım ederdim" ancak finansal anlamda kimseye yardım etmezler çünkü kendi mali durumlarına asla odaklanmazlar. Daha sonra da neler yapabilecekleri ve neler yapamayacakları ile ilgili konuşurlar.

İşin doğrusu zaten zenginseniz oyunu bitirmelisiniz ve daha da zengin olmanın yollarını düşünmeye başlamalısınız. Değilseniz belki de parayla ilgili düşüncelerinizi değiştirmeye başlamanızın zamanı gelmiştir.

Herhangi bir zengin insan size herkesin zengin olabileceğini söyleyecektir. Varlıklı olan herhangi bir insan da aynı şeyi söyleyecektir. Mental para tuzaklarından kurtulun ve arkadaşlarınızın, ailenizin ve dostlarınızın sizinle aynı noktada buluşmasını sağlayın. Unutmayın ki sınırlandırılmış düşünceyle çevrilisiniz. Görünen o ki bir sürü insan yanlış bilgilendirilmiş.
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder