9 Eylül 2015 Çarşamba

Dijital Miras

Facebook ve twitter hesaplarınızı miras bırakın! 
İngiltere merkezli Planned Departure mirasta ismi geçen kişiler için dijital mirasları koruyor, sanal para birimlerini ve online varlıkları güvenli bir şekilde depoluyor.

İnsanların birçoğu dijital dünyada yaşıyor. Sosyal medya profilleri, finansal hesaplar ve profesyonel ve kişisel e-postalar dijital varlıklar olarak kabul ediliyor ve şifrelerle ve giriş kodlarıyla korunuyor. Ancak bu koruyucu önlemler birisi öldüğünde geri kalanlar için istenmeyen problemlere neden oluyor.

Akrabalar ve arkadaşlar sevdikleri insanların e-cüzdanlarının ve PayPal hesaplarının şifrelerini genellikle bilmez. Ancak İngiltere merkezli Planned Departure bu sorunu çözmek için harika bir iş fikri geliştirdi. Kullanıcılar dijital miraslarını kapsamlı bir şekilde organize edebiliyor, koruyabiliyor ve öldüklerinde facebook, twitter, paypal gibi online varlıklarını devredebiliyor.

2010 yılında babasını kaybeden girişimci Komal Joshi babasının online hesaplarının şifrelerini ve gizli cevaplarını bulamadığı için bir sürü problem yaşadı ve buradan hareketle bu iş fikrini geliştirdi. Aslına bakacak olursanız bu sistem geleneksel vasiyetnameler gibidir. Planned Departure müşterileri öldükten sonra dijital varlıklarını kimlerin yöneteceğini belirliyor. Bu sayede geride kalanların dijital hizmet şirketleriyle uğraşmasına ve zaman kaybetmesine gerek kalmıyor.

Kullanıcılar 30 dolar ödeyerek yıllık veya 300 dolar ödeyerek sınırsız olarak bu hizmete üye olabiliyor. Daha sonra varlıklarını ve dileklerini listeliyorlar. Bunlara sanal para birimleri( Bitcoin ve AirMiles vb.), e-cüzdanlar gibi dijital miraslar; fotoğraflar, e-kitaplar veya indirilmiş müzikler gibi duygusal belgeler de dahildir. Popüler sosyal medya hesapları olan kullanıcılar – bir sürü takipçisi olan bir Twitter hesabı gibi- bu hesapları belirtilen hayır kurumlarına bağışlayabiliyor.
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder