12 Eylül 2015 Cumartesi

Güneş enerjili okul çantaları

Her gün okula gitmek için uzun mesafeler yürümek zorunda olsalar da aşırı yoksul toplumlardaki çocukların birçoğu, kitap ve defterlerini taşımalarına yardımcı olacak sırt çantalarından alamıyor. Repurpose isimli girişimci bir firma, eski poşet torbalardan %100 dönüştürülmüş, sağlam ve çok amaçlı okul çantaları tasarladı. Üstelik bu çantaların üzerine yerleştirilen küçük güneş paneli öğrenciler okula yürürken güneş enerjisini depoluyor. Öğrenciler eve geri döndüklerinde çanta küçük bir lambaya 12 saat boyunca güç sağlayacak yeterlilikte oluyor. Bu sayede de öğrenciler, geceleri ödevlerini tamamlamak için ihtiyaç duydukları ışığa kavuşmuş oluyorlar.

Repurpose temel malzemeleri olmayan okullar ve bu okullara sırt çantaları göndermek isteyen bağışçılarla birlikte çalışıyor. Eşleşme yapıldıktan sonra okullar öğrenciler için doğru ölçülerdeki ve miktardaki çantaların siparişini veriyor.

Bu örnek sosyal girişim projesi, bir taraftan yoksul çocukların okula gidişlerini kolaylaştırmayı bir taraftan da çocukların geceleri çalışma saatlerini genişleterek eğitim süreçlerini canlandırmayı amaçlamaktadır.
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder