3 Ekim 2015 Cumartesi

Hayvan davranışları uzmanlığı

Ufkunuzu genişletip yeni bir alanda yeni bir iş yapmak istiyorsanız, hayvan davranışları konusunda danışmanlık yapmak fikri size göre olabilir. Bu konuda uzmanlaşmış profesyoneller, çeşitli ev hayvanlarının psikolojileri ve buna bağlı sorunlar konusunda danışmanlık yaparak para kazanırlar. Eğer hayvanlar dünyası ile ilgiliyseniz bu küçük iş size çok uygun olabilir.

İlk başlarda, hayvan davranışları konusunda danışmanlık yapmak erişilmez olarak gözükebilir. Şu anki durumunuz ile televizyonda izlediğiniz havyan davranışları uzmanlarının ( köpeklere fısıldayan adam vb.) yaptıklarını yapamayacağınızı düşünebilirsiniz. Sıkı bir çalışma ve strateji ile siz de ismizi heyecanlı hayvanlar dünyasında duyurabilirsiniz.

 

Başlangıç

Başlamak için en iyi yol; psikolojik sorunlar yaşayan gerçek hayvanlar ile hayvan siperleri kullanarak deneme yapmaktır. Veterinerler gibi kendizi korumak adına gerekli önlemleri alın. Başlangıç seviyesinde, hayvanlarla çalışmanız onların hareketleri ile ilgili çok şey öğrenmenizi yarayacaktır. Bu, sizin için hayvan davranışları ve düşünceleri konusunda uzmanlaşmanız için harika bir temel oluşturcaktır.

 

Okul ya da sertifika kurslarına katılın

Bir çok ciddi hayvan davranışları uzmanı, okulların ilgili bölümlerinden mezun olmuş ya da veterinerlik eğitimi almışlardır. Fakat, sadece bu şekilde hayvan davranışları uzmanı olunur kanısı yanlıştır. Pratik tecrübenizin çok olması sayesinde birçok sertifika sahibi olmadan da iş yapabilirsiniz. Ders çalışarak ne kadar öğrenebileceğinizi ve gerçek dünyada pratik yaparak ne kadar öğrenecebileceğinizi düşünün.

 

Promosyon

Her alanda olduğu gibi hayvan dünyasındaki kariyeriniz ile ilgili de promosyon yapmanız önemlidir. Başlangıç aşamasında insanlar size şüphe ile yaklaşabilir. Gönüllü olarak, yerel hayvan kliniklerinde, hayvanat bahçelerinde ya da hayvan barınaklarında çalışabilir biraz tecrübe kazandıktan sonra çevrenizde müşteri bulmaya başlarsınız. Daha sonra gazete, internet ve medya kanalıyla müşteriler bulabilirsiniz. Ufak çaplı tanıtım ve reklamlarla isminizi çevrenizde duyurabilirsiniz. Hayvan kreşleri ya da pet shoplar ile iş birliği yapabilirsiniz. Hayvan gezdirme işi yaparak insanlara kendinizi tanıtabilirsiniz. Bu şekilde yavaş yavaş ilerler, müşteri tabanınızı oluşturur ve hayvan davranışları konusunda danışmanlık yapabilecek seviyeye gelebilirsiniz.

 

Fiyatlandırma

Henüz ülkemizde çok yeni bir iş alanı olduğu için fiyatlandırma konusunda oldukça ölçülü olmalısnız. Müşterilerinize fiyat verirken hem müşterilerinizin karşılayabileceği hem de sizin kar edebileceğiniz fiyatı bulmaya çalışın.

Hangi iş olursa olsun, eğer kendi işinizi yapıyorsanız başarılı olmak için; uzun vadeli bir stratejiye sahip olmanız ve rakamlarla aranızın iyi olması gerekiyor. 
 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder