16 Nisan 2016 Cumartesi

Facebook hesabı nasıl silinir? Facebook'la olan ilişkinize ara vermek ya da tamamen bitirmek için bilmeniz gereken her şey...

Bu konuda okuyacaklarınız
1
Facebook hesabınızı silmenin yolu
2
3
4
5

Facebook, arkadaşlarınızla iletişim halinde olmanın en işlevsel yollarından birini sunsa da, sosyal ağ aslında birçok kullanıcı için o kadar da güllük gülistanlık bir platform değil.

Sosyal ağ bilindiği gibi gelirlerinin bir kısmını kullanıcılarının profillerinde paylaştıkları bilgileri ya da gönderileri çeşitli biçimlerde kullanarak elde ediyor. Siz daha fazla şey paylaştıkça Facebook da size özel reklamları daha etkili bir biçimde göstermenin bir yolunu bulmuş oluyor. Sistem bünyesindeki dahili yazılım gönderilerinizi okuyor, bunların ne hakkında olduğunu tespit ediyor ve karşınıza ilgi duyabileceğiniz şeyler hakkındaki reklamları getiriyor.

Örneğin sağlıklı yaşam hakkında bir gönderi paylaştığınızda, bununla ilgili reklamları daha fazla görmeye başlıyorsunuz. Bütün bunlar elbette sizi Facebook'tan soğutan tek neden olmayabilir. Sosyal ağdaki bazı arkadaşlarınızla bozuşmanız ya da arkadaşlarınızla daha "sahici" bağlantılar kurmak istemeniz de hesabınızı kapatmak istemenizin bir nedeni olabilir. Ya da basitçe Facebook'tan çok sıkılmış da olabilirsiniz. Nedeni her ne olursa olsun, Facebook size sosyal ağ ile yolunuzu dostça ayırma olanağını sunuyor. İşte yapmanız gerekenler:

1. İlk adımı atmadan önce iyice düşünün

Facebook'a veda etmenize giden yolu açan birçok neden olabilir. Bu her ne ise acele bir karar vermeden önce bunu iyice ölçüp tarttığınızdan emin olun. Hesabınızı devre dışı bırakıp silmeden önce aslında atmanız gereken ilk adım bunun gerçekten doğru bir karar olduğundan emin olmak. Zira sıradaki adımları uygulamanızın ardından artık geri dönüşü yok.

2. Artık arkadaş olmadığınız ya da sizi rahatsız eden kişileri engelleyin

Arkadaş listenizdeki bazı kişilerle aranıza bir mesafe koymak istiyorsanız onları engelleyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda gönderileriniz göremezler, sizi bir gönderide etiketleyemezler ya da sizinle sohbet edemezler. Ayrıca arkadaşlarınızın size musallat olan etkinlik ve uygulama davetiyelerini de engelleyebilirsiniz. Kısacası, bazı engellemeler yaparak haber akışınızı biraz daha huzurlu bir hale getirmek mümkün.

Sizin için bir anlamı olmayan gönderileri haber akışınızdan çıkarmak için sayfanın en üst-sağ tarafındaki aşağıya doğru bakan oku tıklayın. Daha sonra da önce 'Ayarlar'a, ardından 'Engelleme'ye tıklayın. 'Kullanıcıları engelle' çubuğuna engellemek istediğiniz kişinin adını yazın. O kişiyi bulduğunuzda 'Engelle' seçeneğine tıklayın.

3. Sosyal ağdaki hayatınızı yedekleyin

Facebook'la aranızdaki, tutkulu olduğu kadar çalkantılı da olan ilişki artık tamamen kopma noktasına geldiyse iki seçeneğiniz var: hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakmak ya da onu kalıcı olarak silmek.

Hangisini seçerseniz seçin, bunu gerçekleştirmeden önce bütün verilerinizin bir yedeğini almak iyi bir fikir olabilir. Zira her şeye rağmen bazı yaşanmışlıklarınızı hatırlamak isteyebilirsiniz.
4. Sizin için önemli olan şeyleri koruyun

4. Sizin için önemli olan şeyleri koruyun
Facebook'un ana sayfasında en üst-sağda yer alan oka tıklayın. 'Ayarlar'a tıkladığınızda açılan sayfadaki listenin en altında yer alan 'Facebook verilerinin kopyasını indir'e ve ardından 'Arşivimi Başlat' tuşuna tıklayın.

5. Hesabınızı devre dışı bırakın

Devre dışı bırakma işlemi bilgilerinizin büyük bir kısmını Facebook'tan kaldırır fakat yine de size bir geri dönme şansı da verir.

En üst-sağdaki oka tıklayın. Ardından 'Güvenlik Ayarları' sayfasına gidin ve 'Hesabını Dondur'u seçin.

6. Emin misiniz?

Facebook bu noktada kurnazca bir hamle yaparak karşınıza arkadaşlarınızın yüzünü gösteren fotoğraflar çıkaracak ve sizi özleyeceklerini söyleyecek. Ayrıca neden Facebook'tan ayrılmak istediğinizi de açıklamanızı bekleyecek.

Bu duygusal ayrılık anında fikrinizi değiştirmeyip sonuna kadar gitmeyi başarabilirseniz soruya cevap verip 'Onayla'ya tıklamanız yeterli. Sonrasında da köprüleri tamamen yakmak için 'E-posta'yı devre dışı bırak'ı işaretleyin.
Bir süre sonra dayanamayıp fikrinizi değiştirmeye karar verirseniz hesabınızı yeniden etkinleştirebilirsiniz. Facebook'un sitesine gidin ve daha önce kullandığınız e-posta adresini ve şifrenizle oturum açın.

Bu bilgilerinizi unuttuysanız, 'Şifremi unuttum'a tıklayın. Yalnızca e-posta adresinizi yazarsanız Facebook şifrenizi reset'lemenizde size yardımcı olacaktır.

8. Hesabınızı kalıcı olarak silin

Kesin bir ayrılığın vakti geldiyse, Facebook hesabınızı tamamen silmek için gereken cesur adımı atmanız gerek. Bunu yaptıktan sonra verileriniz artık kalıcı olarak silinecek.

Fakat Facebook'un, sizin de sosyal ağa katılırken kabul ettiğiniz şartlar ve koşullar metninde sunduğu bilgilere göre hesabınızın tamamen silinmesi 90 günü bulabiliyor.

9. Etiketlerinizi kaldırın

Bu sürecin 90 güne kadar uzamasının nedenlerinden biri bunun aslında bazı karmaşık işlemleri de gerektirmesi. Bilindiği gibi, Facebook'un en kullanışlı özelliklerinden birisi kullanıcıların fotoğraflarına arkadaşlarının isim etiketlerini ekleyebilmeleri.

Facebook hesabınızı sildiğinizde, sosyal ağ bütün bu etiketlerinizin tamamen kaldırıldığından emin olmak için titiz bir çalışma yürütüyor.
10. Arkadaşlarınızdan yardım isteyin

10. Arkadaşlarınızdan yardım isteyin
Bu süreci hızlandırmak için bazı arkadaşlarınıza konuyla ilgili e-posta göndermek ve sizin için bazı iyilikler yapmalarını rica etmek iyi bir fikir olabilir. Bu noktada onlardan sizin adınızı ya da görüntünüzü içeren bütün gönderileri ya da fotoğrafları silmelerini isteyebilirsiniz.

Facebook otomatik olarak muhtemelen bütün bu kaldırma işlemlerini yerine getirecektir fakat arkadaşlarınız da bu süreci biraz daha kolaylaştırabilir.

11. Android'deki Facebook uyglamasını silin

Hesabınızı silmenizin ardından, mobil cihazınızdaki Facebook uygulamasını tutmanın da bir anlamı yok. Android cihazınızda Ayarlar menüsüne ulaşın. Uygulamalar bölümünden Facebook'u bulduğunuzda ona dokunun, ardından 'Kaldır'ı seçin.

12. Facebook'u Apple cihazınızdan silin

Bir Apple cihazında bütün uygulamaların simgelerini görebileceğiniz ana ekrana gidin. Facebook uygulamasını bulun ve bu simgeye basılı tutarak parmağınızı aşağı doğru kaydırın.

Bütün simgeler hafifçe sallanmaya başlayacak ve kendi köşelerinde kırmızı çarpı işaretleri gösterecek. Tekrar dokunun ve ekranda beliren komutu kabul edin.
13. Ve o adımı atın!

13. Ve o adımı atın!
Bu aşamada daha konforlu bir deneyim için bir PC ekranını tavsiye ediyoruz. Facebook'un hesap silme sayfasına gidin ve şifrenizi girin.

'Hesabımı sil'e tıklayın. Şifrenizi ve robot olmadığınızı kanıtlayan metni tekrar girin. 'Tamam'a tıklayın ve komutu kabul edin.

14. Peki ya fikriniz değiştiyse?

Pişman olup Facebook'a geri dönmek için Mark Zuckerberg'e bir "beni affet" mektubu yazmanıza gerek yok. Sosyal ağ böyle durumlar için size 14 günlük bir zaman dilimi tanıyor. Her şeyin eskisi gibi olması için, Facebook'a gidip oturum açabilir ve hesabınızı yeniden etkinleştirebilirsiniz. Fakat unutmayın, hesabınız tam anlamıyla ortadan kalkana kadar yalnızca 14 gününüz var.

15. Rüyalarda değil başka mecralarda buluşun

Bütün olumsuzluklarına rağmen, Facebook'un arkadaşlarınızla iletişimde olmak adına hayatınızda önemli bir boşluğu doldurduğunu zamanla fark edeceksiniz. Dolayısıyla Facebook'a geri dönmeden, uzaktaki arkadaşlarınız ve akrabalarınızla görüşmenin başka yollarını bulmanız gerekecek. Buluşmalar ayarlamak, telefonla konuşmak, e-posta, WhatsApp ya da Twitter üzerinden yazışmak bunlardan ilk akla gelenleri.
 
 
 
 
 
 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder