22 Ocak 2016 Cuma

Güzel Giyim İş Başvurusunda Etkili Mi?

Giyim tarzının kıyafetin şeklinden tutun rengine kadar iş görüşmelerinde etkisi olduğunu biliyoruz. Peki kadınlar için bunun bir ayrıcalığı olabilir mi? Dişiliği öne çıkaracak kıyafetlerle işe alınma şanslarını arttırmaları mümkün mü? Yoksa bunun tamamen geri tepme olasılığı var mı? Aşağıda bunu detaylıca inceliyoruz:
Öncelikle güzel giyimin iş görüşmesine nasıl etki edeceği başvurulan işe ve kuruluşun görüşlerine bağlıdır. Bu yöntemi kullanarak olumlu bir etki almak istendiği takdirde, iyi bir araştırma yapılmalı ve en az muhafazakar kuruluşlara başvurulmalıdır. Böylece görüştüğünüz kişilerde kötü bir izlenim yaratmadan yöntemi uygulamaya geçebilirsiniz.
Önemli olan diğer etken ise direkt olarak görüşme yapacağınız kişinin algısıdır. Güzel giyindiğiniz takdirde kafasında kötü bir intiba oluşabilir, umursamayabilir veya şanslıysanız kendisinin dikkatini çekebilirsiniz. Doğrudan kıyafetinize odaklanmasa bile bilinçaltında bu etkilerden biri mutlaka oluşacaktır.
Peki Güzel giyim dediğimiz şey ne kadar çekici olmalı? Her şeyden önce dişiliği kullanmayı seçtiyseniz bunun dozunu kaçırmamalı ve bir iş görüşmesine gittiğinizi unutmamalısınız. Avantaj olarak kullanmak istiyorsanız orda bir çalışan olabileceğinizi ve bir itibara ihtiyacınız olduğunu aklınızda tutunuz. İmajınızı zedeleyecek şekilde güzel giyimden her zaman kaçınmalısınız.
Dekolte tercih edebileceğiniz gibi göğüslerinizin tüm ilgiyi sizden almasına izin vermeyin. Göğüsleriniz istediğiniz kadar ilgi çekmiyor ise iç giyiminizi buna uygun ayarlayabilirsiniz.
Etek giymeniz daha akıllıca olur. Ne çok kısa, ne de çok uzun bir etek olmalıdır. Altına giyeceğiniz çorap şık fakat sade durmalıdır. Ayakkabılarınızı da aynı şekilde ayarlamanızda fayda var.
Son olarak kıyafetlerinizin rengine çok dikkat edin. Fazla sönük ve can sıkıcı renkler kullanmamanız gerektiği gibi aşırı iddialı renkler de fazla seksi durabilir. Özetle her şeyi kararında uygulamak gerekir.
Sonuç olarak güzel giyimin elbette iş görüşmesine etkisi vardır. Fakat asıl sorun bunu olumlu bir şekilde kullanıp kullanamayacağınızdır. Pek çok insan sadece iş hayatında değil herhangi bir alanda, belki de farkında bile olmadan bu yöntemi kullanır. Ama ne giydiğinizin çok büyük etkisi olduğunu unutmadan bunu düzgün ve planlı şekilde gerçekleştirmekte her zaman fayda var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder